e) Pracovní kapitál

6.5 Pracovní kapitál, likvidita – vymezení, obsah, vypovídací schopnost

 

Pracovní kapitál

 

Pracovní kapitál -  hrubý pracovní kapitál přestavuje hodnotu veškerých oběžných aktiv používaných v podniku; čistý pracovní kapitál je dán rozdílem mezi sumou oběžných aktiv a sumou krátkodobých pasiv (krátkodobých závazků):

 

Čistý pracovní kapitál = oběžná aktiva – krátkodobé závazky

nebo

Čistý pracovní kapitál = (vlastní zdroje + dlouhodobé cizí zdroje) – stálá aktiva

 

Řízení pracovního kapitálu

 

Část oběžných aktiv je v podniku trvale vázána (např. pojistné zásoby), část je vázána po kratší dobu, tj. přechodně (např. sezónní a cyklické zásoby). Úkolem řízení pracovního kapitálu je rozhodnout,jak kterou složku oběžných aktiv financovat:

 

a) umírněný přístup – trvalá oběžná aktiva jsou financována dlouhodobými dluhy a přechodná oběžná aktiva krátkodobými dluhy

b) agresivní přístup – trvalá oběžná aktiva a dokonce i část stálých aktiv jsou financovány krátkodobými dluhy

c) konzervativní přístup – dlouhodobým dluhem je financována i část přechodných aktiv.

 

Likvidita

Vyjadřuje míru schopnosti podniku uhradit své závazky. Vyjadřuje se formou poměrových ukazatelů zvaných „stupně likvidity“, které v čitateli mají složky likvidních aktiv a ve jmenovateli krátkodobé závazky včetně krátkodobých bankovních úvěrů.

 

Stupně likvidity:

a) běžná likvidita => oběžná aktiva / krátkodobé závazky => ukazatel označovaný též jako likvidita 3.stupně; měří platební schopnost podniku z hlediska kratšího období (obvykle se počítá měsíčně). V čitateli se uvádějí veškerá oběžná aktiva, ve jmenovateli všechny peněžní závazky splatné do 1 roku. Čím je hodnota ukazatele vyšší, tím menší je riziko platební neschopnosti vyvolané tím, že podnik své výrobky neprodá, nebo že odběratelé nezaplatí všechny své pohledávky).

b) pohotová likvidita => (oběžná aktiva – zásoby) / krátkodobé závazky => ukazatel označovaný též jako likvidita 2.stupně; měří platební schopnost podniku po odečtení zásob z oběžných aktiv. Lépe vystihuje okamžitou platební schopnost.

c) peněžní (hotovostní) likvidita => (hotovost + krátkodobé cenné papíry) / okamžitě splatné krátkodobé závazky => likvidita 1.stupně

 

 

Pravidla o likviditě:

a) je riskantní financovat stálá aktiva, tj. nelikvidní aktiva, krátkodobými (tj. likvidními) závazky

b) analýzu likvidity je vždy nutné doplnit analýzou pracovního kapitálu.

 

Likvidita podniku je předpokladem jeho finanční rovnováhy (stability). Je-li podnik trvale nelikvidní, hovoříme o platební neschopnosti (insolvenci). Nevýhodná je však i nadbytečná likvidita, tj. vyšší stav likvidních prostředků, než je jejich potřeba => obecně platí, že vyšší likvidita snižuje nebezpečí platební neschopnosti, ale současně snižuje výnosnost podniku (peníze v pokladně mají nulovou výnosnost). Management podniku proto musí usilovat o optimální likviditu a optimální strukturu veškerého majetku (aktiv), a současně i o co nejvyšší rentabilitu. Likvidita a rentabilita jsou považovány za kritéria finančního zdraví podniku.

 

blokA_otazka6e.pdf (60,2 kB)

 

Úvodní stránka

A: Finanční účetnictví, manažerské účetnictví, pokročilé účetnictví, finanční analýza, audit, daně